آشپزآنلاین، بزرگترین سایت آشپزی ایرانی
تماس با ما تبلیغات اعضاء آشپزآنلاین تالار گفتگو لیست غذا آشپزآنلاین
نام کاربری
رمز عبور

با عضویت در آشپزآنلاین از امکاناتی چون داشتن صفحه شخصی، آلبوم عکس ، دوستیابی و مشارکت در همه بخش های آشپزآنلاین برخوردار خواهید شد

آخرین وبلاگ های به روز شده
[ آرشیو آخرین پست ها ]

 
     
داغ ترین پست های 24 ساعت گذشته
 
 
     
پست های مشابه
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
     


وبلاگ صادق طاهري


مختصری از زندگی نامه حضرت عباس (ع)

فضايل حضرت عباس(ع)

القاب حضرت عباس(ع)حماسه کربلا، بيانگرعشق و شهادت و شهامت اصحابی است که دنيای مادی را رها کردند و با معشوق خويش پيمان بستند که امام زمان و مرادشان را تنها نگذارند و او را ياری دهند . آنان درس ايثار وايمان و شهادت را برای آيندگان به وديعه گذاشتند و خاک مزارشان تا ابد توتيای چشم هر انسان آزاده و وارسته ای است.مختصری از زندگی نامه حضرت عباس (ع)

حضرت عباس(ع) در چهارم ماه شعبان سال بيست و ششم هجری در مدينه به دنيا آمد. او فرزند بزرگ ام البنين(س) و پسرچهارم اميرالمومنين علي(ع) است. مادر او فاطمه دختر حزام بن خالد از قبيله کلاب است که تاريخ گواهی می دهد که پدران و دايی های ام البنين( س ) در دوران قبل از اسلام جزو دليران عرب محسوب می شدند و مورخان آنان را به دليری در هنگام نبرد ستوده اند، افزون بر اين، آنان علاوه بر شجاعت وقهرماني، سالار و بزرگ و پيشوای قوم خود نيز بوده اند، آن چنان که سلاطين زمان در برابرشان سر تسليم فرود می آورده اند. اينان همانانند که عقيل به اميرالمومنين علي(ع) گفت: در ميان عرب از پدرانش شجاعتر و قهرمان تر يافت نشود.(1)

ام البنين( س ) درحماسه کربلا چهار فرزند خود به نامهای عباس، جعفر،عون و عثمان را به پيشگاه الهی هديه کرد و خود طلايه دار پيام آوران کربلا پس ازحضرت زينب (س) شد. مسلم است از چنين مادر طاهر و پاکدامنی فرزندان صالحی متولد شود که هر يک حماسه جاويدانشان بر تارک روزگار بدرخشد.

حضرت عباس(ع) نيز يکی از آن آزادگان است. در مورد شمايل آن حضرت، ابوالفرج اصفهانی در مقاتل الطالبين گفته:" عباس بن علی مردی خوش صورت و زيباروی بود و چون سوار بر اسب می شد پاهای مبارکش به زمين کشيده می شد و به او قمر بنی هاشم نيز می گفتند و پرچمدار لشکر حسين(ع) در روز عاشورا بود. نام آن حضرت را امام علي(ع) انتخاب کرده است . (2) حضرت ابوالفضل (ع) نه فقط برادر جسمانی حضرت حسين(ع) بود بلکه برادر ايمانی و روحانی آن حضرت نيز بوده است. روی همان اصل و قاعده ای که پيغمبر اکرم(ص) و حضرت علي(ع) از نور واحد بودند و مکرر پيغمبر(ص) به آن وجود مقدس " انت اخی فی الدنيا و الاخره" می فرمود. اين اخوت و برادری لازمه اش تساوی و برابری آن دو در جميع جهات و درجات نيست. مقام امامت بالاتر، و ابوالفضل (ع) تابع امام بوده است. او عبدی صالح بود.( 3)

برجسته ترين نمونه اين اخوت بی نظير را می توان در ايثار و مواسات و فداکاری آن بزرگوار مشاهده کرد زيرا حضرت ابوالفضل (ع) درباره برادرش بزرگترين ايثار را انجام داد و جان را فدای او کرد و در سخت ترين بلاها و آزمايش های الهی با آن حضرت مواسات کرد. درباره حضرت عباس بن علی شاعر گفته است:

احق الناس ان يبکی عليه فتی ابکی الحسين بکربلا

اخه و ابن والده علی ابوالفضل المضرج بالدماء

و من واساه لا يثبيه شی و جادلم علی عطش بماء

که ترجمه فارسی آن اين است:

1- شايسته ترين کسی که سزاوار است مردم بر او بگريند آن جوانی است که ( شهادتش) حسين(ع) را در کربلا به گريه انداخت.

2- يعنی برادر و فرزند پدرش علی (ع) که همان ابوالفضل بود و به خون آغشته گشت.

3- کسی که با او مواسات کرد و چيزی نتوانست جلوگير او( در اين مواسات ) گردد و با اينکه خود تشنه آب بود، آب نخورد و به آن حضرت کرم کرد.(4)

اين شعر که از يک سو بيانگر مظلوميت و شجاعت حضرت عباس بن علي(ع) ، و از سوی ديگر بيانگر اخوتی بی ريا و صادق است که اعجاب همه مردم را بر انگيخت.

در وجود شريف ابوالفضل (ع) دو گونه شجاعت در هم آميخته است:

الف) شجاعت هاشمی و علوی که ارجمندتر و والاتر است و از جانب پدرش سرور اوصيا به او رسيده است.

ب) شجاعت عادی که از جانب مادرش ام البنين (س) به ارث برده است ، زيرا که در ميان تيره مادرش، جدی پيراسته چون عامرين مالک بن جعفر بن کلاب بوده است که به سبب قهرمان سالاری و شجاعتش او را " ملاعب الاستة" يعنی کسی که سر نيزه ها را به بازی می گيرد، می ناميدند.(5)فضايل حضرت عباس(ع)

1- ادب: حضرت علي(ع) از همان اوايل خردسالی حضرت عباس(ع) ، توجه خاصی به تربيت او داشت و او را به تلاشها و کارهای مهم و سخت مانند کشاورزي، تقويت روح و جسم، تيراندازي، شمشيرزنی و ساير فضايل اخلاقی ، تعليم و عادت داده بود. (6)

روايت شده است که حضرت عباس(ع) بدون اجازه در کنار امام حسين(ع) نمی نشست و پس از کسب اجازه مانند عبدی خاضع دو زانو در برابر مولايش می نشست. او تربيت شده حضرت علي(ع) است که از همين مکتب درخشان درس ادب آموخته بود.

حضرت عباس (ع) هيچگاه به خود اجازه نداد امام حسین (ع ) را برادر خطاب نمايد مگر در لحظه شهادت که فرمود ای برادر مرا درياب.

2- يقين:( درجه بالای ايمان) ويژگی است که کمتر درغير معصوم ايجاد می شود ، اما حضرت عباس(ع) از همان کودکي، يقين به وجود آفريدگار يکتای جهان داشت و در سراسر زندگی خود با همان ويژگی مستظهر به عنايات الهی بود و از اين رهگذر ويژگی های ديگر خود را متبلور می ساخت.(7)

3- وفا: وفای او نسبت به اهل بيت عليهم السلام به غايت زياد و در خور نخستين است. در وفا همين بس که باقر شريف قريشي، نويسنده عرب زبان معاصر، در کتاب" حياة الامام حسين بن علی عليهما السلام " می نويسد:" در تاريخ انسانيت، در گذشته و امروز، برادری و اخوتی صادق تر و فراگيرتر و با وفاتر از برادری ابوالفضل (ع ) نسبت به برادر بزرگوارش امام حسين(ع) نمی توان يافت که براستی همه ارزشهای انسانی و نمونه های بزرگواری را در بر داشت."

4- دلاوري: دلاوری حضرت عباس(ع) نه تنها در حماسه کربلا نمايانگر بود، بلکه در صفين نيز نمايان شده بود به ويژه در جنگ صفين افراد زيادی را کشت و حيرت همگان را از آن دلاوری برانگيخت.القاب حضرت عباس(ع)

حضرت عباس(ع) القاب گوناگونی دارد که ما در اين قسمت به مهمترين آنان اشاره می کنيم:

1- باب الحوائج: بر اثر بروز کرامات و برآورده شدن حاجات متوسلين به او در السنه و افواه عامه و خاصه به اين لقب مشهور شد. (8)

2- سقا: در روزهايی که اهل کوفه آب را بر روی اهل بيت امام حسين(ع) بستند، قمر بنی هاشم(ع) برای آنها آب آورد. (9)

3- سپهسالار: لقب سپهسالار به بزرگترين شخصيت فرماندهی و ستاد نظامی داده می شود و آن حضرت را نيز به سبب اينکه فرمانده نيروهای مسلح امام حسين(ع) در روز عاشورا بود و رهبری نظامی سپاه ايشان را بر عهده داشت سپهسالار ناميده اند. (10)

4- قمر بنی هاشم: از آنجا که آن حضرت در ميان بنی هاشم از نظر زيبايی ممتاز بود وی را ماه بنی هاشم می ناميدند. (11)

5- اطلس: ظاهرا يکی از معانی اطلس شجاعت است و چون آن حضرت شجاع بوده و از کثرت شجاعت صفوف دشمن را می شکافته است، به وی اطلس می گفتند.(12)

6- پرچمدار: از القاب مشهور حضرت ، پرچمدار و " حامل اللواء" است، زيرا ايشان ارزنده ترين پرچمها، پرچم سرور آزادگان امام حسين(ع) را در دست داشتند حضرت به دليل توانايی های نظامی فوق العاده در برابر خود، از ميان ياران خود، پرچم را تنها به ايشان سپردند. (13)

7- طيار: ديگر از القاب حضرت ابوالفضل(ع) طيار است، يعنی پرواز کننده در فضای قدس و درجات و مقامات عالی بهشت. (14)

8- المستجار: از ديگر القاب حضرت، مستجار يعنی منجی و نجات دهنده است. (15)

9- العبد الصالح: ديگر از القاب آن جناب عبد صالح است، چنانکه در زيارت او می خوانيم" السلام عليک ايها العبد الصالح المطيع لله و لرسوله"؛

10- حامی الضعيفه: از القاب مشهور حضرت ابوالفضل(ع) حامی الضعيفه به معنی حامی بانوان است به خصوص در نقشی که در دفاع از بانوان حرم و اهل بيت نبوت بر عهده داشت. (16)

مختصری از زندگی نامه حضرت عباس (ع)

bà cụ nonدر زمان کربلا حضرت ابلفضل چمتاهل بودند بیوگرافی آشپز طاهریحضرت ابالفضل سوار بر اسبحضرت عباسشمایل حضرت عباسشمايل حضرت عباسبیت حضرت حسین عبیت حضرت حسین و حضرت عباس عاسب حضرت عباسیا حضرت ابوالفضلشمایل حضرت ابوالفضلشمایل امام حسینشمایل زیبای حضرت عباس (ع)تصاویر معروف حضرت عباستصاویر اسب حضرت ابوالفظل عحضرت علی سوار بر اسباسب حضرتحضرت ابوالفضلاسب حضرت ابوالفضلاسب حضرت ابوالفضل العباسنام اسب حضرت عباستصاوير شمايل حضرت عباسشمایل حضرت ابالفضلمدل سفره حضرت عباسسوار شدن امام حسین و حضرت عباس بر اسبتصاوير رخ حضرت ابوالفضلحضرت عباس روی اسبابلفضل العباس حضرت عباس سوار اسبشمایلامام حسینحضرت ابوالفضل العباس روی اسبسفره آرايي سفره حضرت عباس (ع)شمایلی از حضرت عباس (ع)اسب عباسشمایل حضرت ابوالفضل (ع)شمایل امام زمانشمايل حضرت ابوالفضلشمايل حضرت عباسشمایل حضرت علی ع حضرت ابلفضلالقاب ابلفضل العباسشمایل حضرت ابولفضلشمايل زيباي حضرت ابوالفضلشمايل امام حسينحضرت ابوالفضل العباسشمایل ابالفضلحضرت عباس عرخ حضرت عباسشمايل حضرت ابوالفضل)ع(حرم حضرت عباساشعار تركي در موضوع شجاعت حضرت ابوالفضلبیوگرافی حضرت عباسالقاب حضرت ابلفضلشمايل ابوالفضلتصاویری از اسبهای امام حسین وحضرت ابوالفضلشمايل امام ابوالفضلتصاویراسب حضرت عباسحضرت عباس سوار بر اسببنر حضرت ابوالفضلابوالفضلحسين حضرت (ع)شمایل حضرت عباس بر روی اسبتیپ حضرت ابوالفضل شرایطعضویتحضرت ابالفضلشمایل حضرت علیتصاویر ابوالفضل عباسحضرت ابوالفضل اسبعباس شمایلشمایلحضرت عباسشمایل اباالفضل و امام حسینشمايل حضرت ابولفضلتصویر شمایل حضرت عباستصویراز حضرت عباسشمایل واقعی اباالفضلشمایل حضرت عباس عتصاویراسب عربتصاویرحضرت ابالفضلشمایل از اهل بیتحضرت عباس سوار اسببیوگرافی حرم حضرت عباستصاویری از جنگ حضرت عباستصاویری ازحضرت علی وحضرت محمددرروزعیدغدیراسب امام حسین وحضرت ابوالفضلشمایل امام علی" حضرت ابوالفضل"ابوالفضل العباسحضرت ابلفضل عباسشمایل امام حسین و حضرت عباستصاویرحضرت ابوالفضلشمایلی از حضرت ابوالفضلتصاویر حضرت ابوالفضل سوار بر اسبحضرت ابوالفضل عباسشمایلامامحسینرخ حضرت ابوالفضلwww. اسب حضرت عباس.ﺷﻤﺎﻳﻞ ﺣﻀﺮﺕ ﻋﺒﺎﺱتصویر حضرت عباس سوار بر اسبشمایل حصرت عباس(ع)بيوگرافي حضرت ابوالفضل(ع)حضرت عباس دلاورشمایل اهل بیتحضرت عباس (ع)حسین وابوالفضل عباسبیوگرافی حضرت عباس-ع((تصاویری ازحضرت عباس(ع)))کاوه فتوحی در نقش حضرت عباسابوالفضل عباس (ع)حضرت حسينحضرت ابوالفضل العباس ع سوار بر اسبشمایل حضرت امام حسینابوالفضل عباسکرامات حضرت ابوالفضل (ع)چشمهای حضرت ابوالفضل عباس((تصاویری ازحضرت عباس))عباس عﺣﻀﺮﺕ اﺑﻮاﻟﻔﻀﻞعباس(ع)حضرت ابوالفضل عحضرتحسینصفاتی که حضرت عباس از مادر به ارث داشتحضرت ابولفضلشمایل حضرت عباس(ع)حضرت ابو الفضلتصاویرحضرت عباس وامام حسینحضرت عباس در کنار اسبسفره ابوالفضل عتصویر زیبای حضرت ابوالفضلخضرت عباساهل بيت نبوت حضرت عباسشمایل حضرت ابوالفضل در هنگام آبشمایل‏ ‏حضرت‏ ‏محمدالقاب حضرت عباسمشهور حضرت اباالفضل
صادق طاهري ؛ شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۱ - 19:51:23 - [ 20 نظر و 22 تشکر]، خوانده شده 2336 بار

تشکر شده توسط: [▀✖▀ نـیـڪــآ ﮯ ایــرآטּ ▀✖▀] [✔▒▌ GiяL ∁!✘◯₮▌ ▒ ✖ ] [.:::๑۩۞۩๑ سوگلی ๑۩۞۩๑:::. ] [▒ █▀ فاخـــــته ▄█ ▒ ] [فرشته m] [ رامونا ] [صادق طاهري] [❤ ابراهيم ❤ تنهاى اول❤ ] [تنها _بیخی] [ミ •°♛پادشاه محـمد ミ ♪♪ Heison •°] [تی نا ♥انیت♥] [احمد سید] [*•.¸¸ °حمیـــــــده ° *•.¸¸ ] [الہہ طراوتے] [افسانه ضیایی] [حامد محبوبی(مک)] [آیناز پاریاب] [ ╣ ♥ حمیــــدℜ ایــــران ♥ ╠] [لیـــــدا ***] [ ] [ ] [あaniツ..تـــ ـــانـیا آرمـــ ــانی..ツあani]
 
ارسال لینک مطلب به :
پست های برتر صادق

 
صادق طاهري صادق طاهري


آفلاین

شهر: مشهد / كاشمر
لبخنــــــــــد، راه کـــــــــم خــرجـــــــي براي تغيــــــــر چهـــ

 
دوستان

... رایمون ...

فاطمه جون

رحمان اصلاني

ستاره شب

ghazal y.tahnnna

۩۞۩انیس جون۩۞۩
آلبوم عکس غذاها و سفره آرایی


آخرشه
 
آلبوم عکس های شخصی


حرم

مادر

 
سایت های مورد علاقه
   
   
 
از این که آشپزآنلاین را بهترین ساختید متشکریم. با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اطلاعات وارد شده در آشپزآنلاین مطلع شوید.
لطفاً ایمیل خود را وارد نمایید:

 
   

Time : 0.122024059296 seconds