آشپزآنلاین، بزرگترین سایت آشپزی ایرانی
تماس با ما تبلیغات اعضاء آشپزآنلاین تالار گفتگو لیست غذا آشپزآنلاین
نام کاربری
رمز عبور

با عضویت در آشپزآنلاین از امکاناتی چون داشتن صفحه شخصی، آلبوم عکس ، دوستیابی و مشارکت در همه بخش های آشپزآنلاین برخوردار خواهید شد

آخرین وبلاگ های به روز شده
 
 
 
 
 
 
 
   
     
داغ ترین پست های 24 ساعت گذشته
 
 
     
پست های مشابه
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
     


وبلاگ الفبا ه

انسولین هورمونی است که از سلولهای بتای جزایر لانگرهانس غده لوزوالمعده ترشح می‌شود. ساختمان آن از دو زنجیره پلی‌پپتیدی A و B ساخته شده که بوسیله پیوندهای دی‌سولفور به یکدیگر متصل شده‌اند. نقش این هورمون در تنظیم قند خون (گلوکز) شناخته شده است. ژن انسولین در روی بازوی کوتاه کروموزوم شماره 11 قرار گرفته است.

دید کلی
متابولیزم کربوهیدراتها ، لیپیدها و پروتئینها تحت کنترل و تنظیم خیلی دقیق بوده که این اعمال بوسیله هورمونهای مترشحه از لوزوالمعده صورت می‌گیرند. لوزوالمعده از دو نوع غده مترشحه کاملا متمایز تشکیل یافته است. یکی غده‌ای برون‌ ریز با ساختمان خوشه‌ای که ترشحات خود را برای کمک به هضم مواد غذایی در دوازدهه می‌ریزد و دیگری غده‌ای درون ریز که از جزایر موسوم به جزایر لانگرهانس تشکیل یافته است. جزایر لانگرهانس که در تمام بافت لوزوالمعده پراکنده هستند، مجموعه‌هایی تخم مرغی شکل متشکل از چهار نوع سلول مترشحه (A ، B ، D و F) با وظایف متفاوت هستند.
محل ساخت انسولین در پانکراس
ساخت انسولین در سلولهای B جزایر لانگرهانس صورت می‌گیرد. در این حالت انسولین به صورت پیش هورمون است و پس از تغییر و تحولاتی که در ساختار آن ایجاد می‌شود به انسولین تبدیل می‌شود. ترشح انسولین به جریان خون پیچیده بوده، بطوری که یون کلسیم در آن نقش داشته و در نتیجه بوسیله عمل اگزوسیتوز محتویات دانه‌های ترشحی به محیط خارج سلولی ترشح می‌شود. گلوکز محرک ترشح انسولین است. به این صورت که گیرنده‌های اختصاصی گلوکز بر روی سلولهای بتا ، تحریک ترشح انسولین را در زمانی که گلوکز خون زیاد می‌شود، انجام می‌دهند.
تاریخچه
برای اولین بار در سال 1921 بوجود انسولین در عصاره جدا شده از جزایر لانگرهانس پی برده شد و به سرعت اثرات آن در کاهش قند خون شناخته شد و پس از مدت کوتاهی انسولین گاو و خوک در درمان بیماری قند در انسان مورد استفاده قرار گرفت. انسولین نخستین پروتئینی بود که: خواص هورمونی آن شناخته شد، به صورت کاملا خالص و متبلور تهیه شد، نوع و ردیف اسیدهای آمینه آن تعیین گردید و از راه مصنوعی تهیه شد. پروتئین پیش ساز آن شناخته شد و بالاخره اولین پروتئینی بود که به کمک روشهای تولید DNA نوترکیب (Recombinant DNA) برای مصارف تجاری تهیه شد.
ساختمان شیمیایی انسولین
انسولین پلی‌پپتیدی است که از دو زنجیره پپتیدی A و B تشکیل یافته است. تعداد اسیدهای آمینه در زنجیره‌ها که در زنجیره A برابر 21 و در زنجیره B برابر 30 می‌باشد، در انسولینهای جدا شده از اغلب گونه‌های حیوانی ثابت است. این دو زنجیره به کمک دو پل دی‌سولفور ، یکی بین اسیدهای آمینه شماره 7 از دو زنجیره و دیگری میان اسیدهای آمینه شماره 20 از زنجیره A و شماره 19 از زنجیره B با یکدیگر اتصال دارند. علاوه بر این ، ریشه‌های اسید آمینه ردیف 6 و 11 در داخل زنجیره A بوسیله پیوند دی‌سولفور به یکدیگر متصل هستند. مکان این پیوندها در گونه‌های مختلف ، ثابت است.

پژوهشگران با بررسی اثرات تغییرات شیمیایی هر یک از اسیدهای آمینه در ردیفهای مختلف ساختمان انسولین موفق شده‌اند، قسمتهایی از ساختمان انسولین را که برای بروز اثرات زیست شناختی آن ضروری هستند را تعیین کنند. انسولین در غلظتهای فیزیولوژیک به صورت یک مونومر ساده می‌باشد و در غلظتهای بالاتر ، انسولین پلیمریزه شده و ساختمان کمپلکس را به خود می‌گیرد و یونهای روی (Zn ) نقش بسیار مهمی را در ایجاد این کمپلکس بر عهده دارند.
بیوسنتز انسولین
بیوسنتز انسولین و بسته بندی هورمون به صورت دانه‌های ترشح کننده با نظم معین در درون سلولهای بتا جزایر لانگرهانس غده لوزوالمعده صورت می‌گیرد. ابتدا هورمون به صورت پری پرو انسولین توسط ریبوزومهایی که بر روی شبکه آندوپلاسمی خشن سلولها قرار گرفته‌اند ساخته می‌شود. این پیش ساز که دارای 23 اسیدآمینه آب گریز بنام قطعه رهبر است به داخل شبکه آندوپلاسمی هدایت می‌شود. در داخل شبکه این قطعه جدا شده و پیش ساز به "پرو انسولین" تبدیل می‌شود. آرایش فضایی این مولکول به صورتی است که شرایط ایجاد پلهای دی‌سولفور را فراهم می‌سازد.

در ساختمان پروانسولین ، از جهت ریشه آمین اتنهایی ، ابتدا زنجیره B قرار گرفته که با یک رشته اسید آمینه به نام "پپتید C" متصل شده و انتهای دیگر پپتید C با زنجیره A پیوند یافته است. پروانسولین به داخل دستگاه گلژی منتقل شده تا تحت تاثیر آنزیمهای پروتئولیز کننده، مولکولهای انسولین آزاد می‌شوند که پس از تجزیه دو زنجیره A و B پپتید C آزاد می‌شود. دو زنجیره A و B بوسیله پیوندهای دی‌سولفور به هم متصل می‌شوند و انسولین کامل را بهجود می‌آورند. ساختمان و شکل دانه‌های ترشح کننده انسولین در حین عبور از داخل غشای پلاسمایی تکمیل می‌شود. این هورمون با یون روی ترکیب شده و هگزامرهایی را تشکیل می‌دهند. این دانه‌ها تحت تاثیر تحریکات خاصی با غشای سلول درآمیخته و محتوای خود را به روش اگزوسیتوز به خارج می‌ریزند.
سیستم تنظیم ترشح انسولین
اثر گلوکز
افزایش گلوکز خون ، مهمترین عامل فیزیولوژیک تنظیم کننده ترشح انسولین است. غلظت گلوکز خون در حالت ناشتا (80 - 100 میلی گرم درصد) آستانه غلظتی است که تجاوز از آن با تحریک ترشح انسولین همراه است. و بیشترین اثر محرک گلوکز زمانی حاصل می‌شود که غلظت آن در خون به حدود 500 - 300 میلیگرم درصد برسد.
اثر اسیدهای آمینه ، اسیدهای چرب و ترکیبات کتونی
غذاهای غنی از پروتئین ، ترشح انسولین را تحریک می‌نمایند و اسیدهای آمینه آرژینین ، لیزین و لوسین از محرکهای قوی ترشح انسولین هستند. اثر غلظتهای فیزیولوژیک اسیدهای چرب و ترکیبات کتونی در تحریک ترشح انسولین بسیار ضعیف است.
اثر سایر هورمونها
تعداد زیادی از هورمونها در ترشح انسولین موثر هستند. پلی‌پپتید مهار کننده معده‌ای (GIP) ، غلظتهای زیاد گاسترین ، سکرتین و گلوکاگن روده‌ایاز طریق افزایش غلظت AMP حلقوی داخل سلولی ، در تحریک ترشح انسولین شرکت دارند. اثر غلظتهای زیاد و طولانی هورمون رشد ، کورتیزول ، لاکتوژن جفتی ، استروژن و پروستروژن نیز منجر به افزایش ترشح انسولین می‌گردد.
اثر انسولین در تبادلات غشاهای سلولی
سرعت واکنشهای فسفوریلاسیون گلوکز و متابولیسم گلوکز در سلولهای عضلانی و بافت چربی با سرعت انتقال گلوکز به داخل سلول متناسب است. D - گلوکز و قندهای شبیه به آن برای عبور از غشا سلول نیاز به حامل دارند و در اغلب بافتها انسولین نقش تقویت کننده این سیستم حامل را بر عهده دارد. تحت تاثیر انسولین تعداد حاملها افزایش می‌یابد. علاوه بر گلوکز ، انسولین عمل انتقال اسیدهای آمینه ، یونهای پتاسیم و کلسیم ، نوکلئوتیدها و فسفات معدنی را از غشاهای سلولی تقویت می‌کند.
عملکرد انسولین
اثرات انسولین در متابولیسم گلوکز
انسولین با افزایش کمی و همچنین افزایش فعالیت تعدادی از آنزیمهای کلیدی در واکنشهای گلیکولیز کبدی مانند آنزیمهای گلوکوکیناز و پیروات کیناز ، مصرف گلوکز در مسیر گلیکولیز را افزایش داده و بطور غیرمستقیم از رها شدن گلوکز در پلاسمای خون جلوگیری می‌کند. از سوی دیگر ، انسولین با کاهش فعالیت آنزیم گلوکز 6- فسفاتاز موجود در کبد از آزاد شدن گلوکز جلوگیری می‌کند. چون گلوکز 6- فسفات قادر به عبور از غشا سلول کبدی نیست، عمل انسولین منجر به نگهداری گلوکز در داخل سلولهای کبدی می‌شود.

یکی دیگر از اثرات انسولین که منجر به کاهش غلظت گلوکز در پلاسما می‌گردد، اثراتی است دیررس که در نتیجه مهار کردن واکنشهای نوسازی گلوکز حاصل می‌گردد. مهمترین آنزیم کلیدی در واکنشهای نوسازی گلوکز از مواد غیر قندی در کبد آنزیم فسفوانول پیروات کربوکسی کیناز می‌باشد که واکنش تبدیل شدن اگزالواستات به فسفوانول پیروات را کاتالیز می‌کند. انسولین با ویژگی خاص ، اثر بازدارنده در رونویسی ژن این آنزیم داشته و از سنتز RNA پیامبر مربوط به آن ، جلوگیری می‌کند.
اثر انسولین در متابولیزم چربیها
در بافتهای کبدی و چربی ، انسولین دارای اثر بازدارنده قوی در واکنشهای لیپولیز (تجزیه چربیها) است که این اثر نیز خود بطور غیر مستقیم به اثرات آنابولیسمی می‌انجامد. اثر بازدارنده انسولین در واکنشهای لیپولیز از دو راه صورت می‌گیرد. در حالیکه هورمونهای محرک واکنشهای لیپولیز یعنی گلوکاگن و اپی نفرین عمل خود را از طریق افزایش غلظت AMP حلقوی به انجام می‌رسانند، انسولین با اثری مخالف موجب کاهش غلظت AMP حلقوی می‌گردد. انسولین با فعال ساختن یک آنزیم فسفاتاز ویژه ، از فعالیت آنزیم لیپاز ، که در تجزیه چربیها نقش دارد جلوگیری می‌نماید. اثر بازدارنده انسولین در واکنشهای لیپولیز به کاهش غلظت اسیدهای چرب آزاد در جریان خون و نهایتا به افزایش اثرات انسولین در متابولیسم گلوکز می‌انجامد.
اثر انسولین در متابولیسم پروتئینها
انسولین اصولا دارای اثر آنابولیسمی در متابولیسم پروتئینها است به این معنی که واکنشهای سنتز پروتئینها را فعال ساخته و از تجزیه آنها جلوگیری می‌کند. انسولین جذب اسیدهای آمینه خنثی را توسط سلولهای عضلانی افزایش می‌دهد. اثر اصلی انسولین در افزایش سنتز پروتئینهای بدن (اسکلت ، عضله ، قلب و کبد) در طی مراحل واکنشهای بیوسنتز پروتئینها به ویژه در مرحله ترجمه RNA پیامبر به پروتئین ، بروز می‌نماید. انسولین قادر است با تغییراتی که در بعضی RNA های پیامبر (mRNA) ایجاد می‌نماید، در سنتز پروتئینهای خاص تاثیر بگذارد.
بیماریهای ناشی از بروز اختلال در ترشح انسولین
کمبود ترشح انسولین و همچنین پیدایش مقاومت در برابر عمل انسولین منجر به بیماری دیابت قندی می‌گردد. تقریبا 90درصد افراد بیمار ، مبتلا به دیابت قندی نوع II یعنی دیابت قندی غیر وابسته به انسولین هستند. این بیماران معمولا افراد چاقی بوده و غلظت انسولین در پلاسمای خون آنها زیاد است. که این افراد در پروتئینهای پذیرنده انسولین موجود در غشا ، دچار اشکال هستند.

نقش مهم انسولین در رشد و نمو اندامها در دوران جنینی را می‌توان با بررسی نوزادان غیر طبیعی مبتلا به سندرم لپرشونیسم ارزیابی کرد. در این نوزادان ، وزن بدن کمتر از حد طبیعی ، رشد عضلات ناقص ، مقدار چربی زیر پوست کم و عمر نوزاد کوتاه است. این نوزادان در برابر انسولین مقاوم هستند با اینکه مقدار هورمون در خون زیاد است ولی به دلیل نداشتن پروتئین پذیرنده انسولین ، قادر به استفاده از آن نیستند.

رژیم های رایج انسولین عبارتند از:

- انسولین NPH مخلوط با انسولین رگولار یا لیسپرو قبل از صبحانه و قبل از شام.

- انسولین NPH مخلوط با انسولین رگولار یا لیسپرو قبل از صبحانه، انسولین رگولار یا لیسپرو قبل از شام و انسولین NPH قبل از خواب.

- انسولین رگولار یا لیسپرو قبل از هر وعده ی غذایی و انسولین NPH قبل از خواب.

- انسولین اولترالنت و رگولار یا لیسپرو (با تزریق های جداگانه) قبل از صبحانه و شام، انسولین رگولار یا لیسپرو به تنهایی قبل از ناهار.

- برای دیابتی های نوع 2، انسولین NPH در موقع خواب، همراه با مصرف دوز ماکزیمم داروهای سولفونیل اوره (به اضافه ی متفورمین) توصیه می شود.

- پمپ انسولین، مقادیر کم انسولین رگولار یا لیسپرو به طور مداوم در 24 ساعت، در یک میزان پایه آزاد می کند، همراه با مصرف مقادیری از انسولین رگولار قبل از هر وعده ی غذایی.

- مخلوط های انسولین هم به صورت تجاری موجودند که عبارتند از: مخلوط 30/70 (70 درصد NPH و 30 درصد رگولار) و مخلوط 50/50 (50 درصد رگولار و 50 درصد NPH).

رژیم رایجی که به طور روتین تجویز می ‌شود مخلوط انسولین کوتاه اثر و انسولین متوسط اثر (NPH یا لنت) است که دو بار در روز تزریق می شود. معمولاً دوز قبل از صبحانه حاوی رگولار و NPH ، و دوز قبل از شام حاوی مقادیر مساوی NPH و رگولار است.

بعضی متخصصان توصیه می کنند که قبل از هر وعده غذایی یک انسولین کوتاه اثر (لیسپرو) تزریق شود و هنگام شب هم یک انسولین طولانی اثر.
انواع انسولین:

1- انسولین های کوتاه اثر یا تند اثر:

انسولین کوتاه اثر ایده آل، انسولینی است که شروع اثر آن کمتر از یک ساعت و مدت اثر آن کمتر از 4 ساعت باشد و در همه ی بیماران اثر یکسان داشته باشد.

*رگولار: معایب این نوع انسولین آن است که شخص حتماً باید 30 دقیقه قبل از غذا آن را تزریق کند. دیگر این که مشکل هپیوگلیسمی بین وعده های غذایی پیش می ‌آورد، زیرا اگرچه انسولین رگولار، گاهی 2ساعت بعد از تزریق به اوج اثر خود می‌رسد، ولی در بیش تر مواقع این اوج اثر 4 تا 6 ساعت بعد از تزریق اتفاق می افتد یعنی وقتی که سطح قند خون پایین آمده است. بنابراین، تزریق این نوع انسولین برای کسانی که میان وعده مصرف می کنند بهتر است.

* لیسپرو: این انسولین تند اثر، برای کنترل افزایش ناگهانی قند خون بعد از غذا، نسبت به رگولار ارجحیت دارد. مزیت آن این است که در هر زمان( 15دقیقه قبل ازغذا تا مدت کوتاهی بعد از غذا ) می تواند تزریق شود و خطر بروز هپیوگلیسمی و افزایش وزن با آن کمتر است.

ترکیب انسولین لیسپرو با یک انسولین متوسط اثر، بهترین نتیجه را می دهد.

*آسپارت: این انسولین درسال 2000 توسط FDA مورد تأیید قرارگرفت. آسپارت قند خون بعد از غذا را شبیه به لیسپرو تنظیم می کند، ولی زودتر به اوج اثر می رسد و طول اثر کمتری دارد.

2- انسولین متوسط و طولانی اثر:

انسولین متوسط اثر ایده آل، انسولینی است که نیمه عمر زیاد داشته باشد، اوج اثر مشخص نداشته باشد، یک بار در روز تزریق شود و از فردی تا فرد دیگر هم متغیر نباشد.

* NPH و لنت: این دو انسولین 4 تا 10 ساعت بعد از تزریق به اوج اثر خود می رسند و 10 تا 20 ساعت مدت اثر دارند. ولی وقتی به عنوان انسولین پایه مصرف می شوند، دو اشکال ایجاد می کنند:

اولاً اوج اثر مشخص دارند. ثانیاً مدت اثر آنها هم ایجاب می کند که فرد بیشتر از یک بار در روز، تزریق این نوع انسولین را داشته باشد. به علاوه این دو شبیه به انسولین پایه ی طبیعی عمل نمی کنند.

* GLARGINE: این انسولین اخیراً وارد بازار شده و از NPH و لنت بهتر است.

این نوع انسولین آهسته جذب می شود، تغییرات قابل پیش بینی دارد و سطح آن در طول 24 ساعت نسبتاً ثابت است و احتیاج به یک بار تزریق دارد و اوج اثر آن هم مشخص نیست.

* اولترالنت: اشکال این نوع انسولین این است که زمان شروع اثر متفاوت و متغیر دارد، اوج اثر آن قابل پیش بینی نیست و طول اثر آن هم تقریباً همیشه کمتر از 24ساعت است
انسولين يکي از بهترين دارو‌ها براي درمان ديابت است، اما درباره‌ اين داروي خوب و موثر، باورهاي نادرستي وجود دارد، باورهايي که گهگاه کار را به آن جا مي ‌رساند که برخي بيماران از مصرف اين دارو پرهيز مي‌ کنند.

گفتگوي زير با دکتر ايرج خسرونيا، متخصص بيماري ‌هاي داخلي و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، درباره همين باورهاي غلط است.
تزريق انسولين
نخستين باوري که درباره انسولين هست، اعتيادآور بودن آن است. آيا اين حرف، مبناي علمي دارد؟

به‌ هيچ ‌وجه اين حرف صحيح نيست! مثل اين است که بگوييد يک ماده حياتي مثل خون، اعتيادآور است!
بعضي‌ ها مي‌ گويند انسولين ممکن است باعث نابينايي شود. اين چطور؟

اين خود بيماري ديابت است که باعث نابينايي مي‌ شود، نه انسولين. برعکس، تجويز به موقع و مصرف منظم انسولين مي ‌تواند از آسيب‌‌ هاي چشمي جلوگيري کند. ديابتي‌ هايي که انسولين لازم دارند، ولي از مصرف آن خودداري مي کنند، متاسفانه در معرض خطر عوارض چشمي و حتي نابينايي هستند.
مي ‌گويند انسولين چاق مي‌ کند. صحت دارد؟

اگر انسولين به طور اصولي و با دوز صحيح مصرف شود، موجب چاقي نمي ‌شود. بعضي بيماران انسولين را بيش از حد مصرف مي ‌کنند يا بعد از تزريق انسولين، ورزش‌ هاي سنگين و فعاليت بدني شديد مي ‌کنند، خوب در اين حالت، قند خون افت مي ‌کند و مکانيسم ‌هاي دفاعي براي افزايش قند خون فعال مي ‌شوند و اشتها زياد مي ‌گردد. اگر اين پديده خيلي تکرار شود، بالاخره به افزايش وزن يا چاقي منجر مي‌ شود.
زياد مي‌ شنويم که مي ‌گويند فلاني انسولين زد و غش کرد و کارش به بيمارستان کشيد. اين حرف صحيح است؟

يکي از عوارض مصرف زياد انسولين، "هيپوگليسمي" يا افت قند خون است. هيپوگليسمي پديده‌اي خطرناک و يکي از اورژانس‌هاي پزشکي است و البته علل مختلفي دارد، مثلا يکي از علل آن، مصرف دوز زياد انسولين يا نخوردن غذا يا انجام فعاليت شديد بدني به دنبال تزريق انسولين است. علايم و نشانه‌هايش هم عبارت‌اند از: عرق سرد، تپش قلب، اضطراب، لرزش، عصبانيت، احساس گرسنگي، سردرد، اختلال ديد، رخوت، لکنت زبان، اختلال حواس، دوبيني، احساس سرما و بالاخره تشنج و اغماء. تمام اين تظاهرات باليني با مصرف مواد قندي يا تزريق گلوکز، به سرعت برطرف مي ‌شوند. بنابراين مصرف صحيح انسولين زير نظر پزشک، چنين خطري ندارد.
تزريق انسولين
آيا درست است که مي‌ گويند مصرف انسولين باعث برجسته شدن و برآمدگي پوست بدن در محل تزريق مي‌ شود؟

برجستگي يا فرورفتگي پوست بدن در محل تزريق انسولين، يکي از عوارض شناخته شده انسولين هاي حيواني بود. سابقا از انسولين ‌هاي گاو و خوک استفاده مي‌ شد و به علت واکنش بافت چربي نسبت به اين نوع انسولين‌ هاي حيواني، پوست برجسته يا فرورفته مي‌ شد و اين پديده باعث مي‌ شد انسولين در اين نقاط درست جذب بدن نشود.

امروزه، انسولين‌ هاي انساني، جاي انسولين حيواني را گرفته و چنين پديده‌اي اصلا ديده نمي ‌شود. بهترين روش براي تزريق انسولين اين است که محل تزريق، مرتبا عوض شود و هرگز دو روز پي در پي، در يک نقطه تزريق نشود.
برخي از بيماراني که انسولين مي ‌زنند، مي ‌گويند تزريق انسولين کار پر دردسري است. مثلا مي‌ گويند ما مجبور مي ‌شويم انسولين شيري را با انسولين آبي مخلوط کنيم و اين کار، دقت زيادي مي ‌طلبد. همين طور است؟

خوشبختانه تکنولوژي تزريق انسولين در سال‌ هاي اخير پيشرفت کرده و وسايل تزريق انسولين متحول شده اند. انسولين ‌هاي جديد به صورت ويال مخلوط از انسولين شيري(ان‌ پي ‌اچ) و انسولين آبي(رگولار) تهيه شده و احتياجي نيست شما دو نوع انسولين را مخلوط کنيد. قلم‌ هاي يک بار مصرف، انسولين‌ هاي يک نوبت در روز، ساعت ‌هاي مچي مخصوص انسولين که قند خون را هم اندازه ‌گيري مي‌ کنند، سرنگ ‌هاي بدون سوزن که انسولين را با فشار هوا به زير جلد تزريق مي‌ کند، قلم‌ هاي انسولين که انسولين داخل يک فشنگ در قلم انسولين تعبيه شده، قلم‌ هاي مخصوص بيماران نابينا، سوزن‌ هاي مخفي در سرنگ براي بيماراني که از سوزن مي ‌ترسند، سوزن ‌هاي بسيار نازک(ميکرونيدل) و بسياري از وسايل و تکنولوژي‌ هاي جديد ديگر براي راحتي کار بيماران ديابتي ابداع شده است.
قرص ديابت
برخي بيماران تصور مي ‌کنند قرص ‌هاي ديابت موجود در بازار، قرص‌هاي انسوليني هستند. در اين خصوص هم توضيح مي ‌دهيد؟

قرص‌هاي موجود در بازار، معروف به قرص‌ هاي ضدديابت، منحصرا در ديابت نوع 2 تجويز مي ‌شوند و قرص انسولين نيستند، بلکه موجب تحريک ترشح انسولين يا تقويت اثر انسولين در بافت ‌هاي محيطي بدن شده و مقاومت سلول‌ ها را در مقابل انسولين، کاهش مي ‌دهند. بعضي قرص ‌هاي جديد ضد ديابت هم مقلد انسولين هستند، اما هيچ يک از اين قرص‌ ها، انسولين نيستند و از انسولين تهيه نشده‌اند.
آيا شياف انسولين هم وجود دارد؟

بله، شياف انسولين هم در اروپا تهيه شده و مرحله کارآزمايي را با موفقيت پشت ‌سر گذاشته است و احتمالا به زودي وارد بازار خواهد شد.
در بعضي منابع خارجي خوانده‌ ام که حتي واکسن ديابت هم کشف شده است. آيا اين خبر، صحت دارد؟

بله، صحت دارد. 10 درصد از کودکان در اروپا مورد آزمايش‌ اين واکسن قرار گرفته ‌اند و گفته مي ‌شود که نتايج آزمايش هم رضايت ‌بخش بوده است.
انسولین با انتقال قند موجود در خون به داخل سلولها باعث کاهش قند خون می شود ، به طور معمول تزریق ۲ بار در روز انسولین برای کنترل قندخون کافی است . اما در بعضی موارد برای کنترل بهتر قند خون جهت بعضی از افراد ۳ تا ۴ تزریق در روز نیز در نظر گرفته میشود . متأسفانه با وجود تلاشها و تحقیقات فراوانی که جهت تهیه شکل خوراکی انسولین انجام شده است هنوز انسولین خوراکی در دسترس نمی باشد و اگر چه شکل استنشاقی نیز جدیداً به بازار آمده ولی به سبب نیاز به شرایط خاص مصرف آنرا بسیار محدود است .

مصرف ناصحیح داروهای دیابت از جمله انسولین موجب پدید آمدن مشکلات فراوانی از جمله مشکلات کلیوی ، قلبی ، عروقی ، چشمی و …. برای این بیماری می گردد . لذا توجه به مصرف صحیح و منطقی داروهای در این بیماری از اهمیت فراوانی برخوردار است .

چنانچه انسولین دریافتی انسولین رگولار یا NPH میباشد لازم است انسولین نیم ساعت قبل از وعده غذایی دریافت شود . اما چنانچه از انسولین rapid – acting ( سریع الاثر ) استفاده می کنید باید بلافاصله قبل از وعده غذایی دریافت شود .

۶ نوع انسولین وجود دارد که با سرعت های مختلف فعالیت می کنند بسیاری از افراد معمولاً از مخلوط ۲ نوع انسولین استفاده می کنند عملکرد انسولین در بیماران مختلف ممکن است متفاوت باشد . هر بیمار پس از مدت کوتاهی متوجه شکل عملکرد انسولین و سرعت شروع اثر آن در بدنش می شود و بر این اساس می تواند انسولین مورد نیاز و زمان تزریق آن را به کمک پزشک خود مشخص کند .

محل تزریق انسولین نیز مهم است شما می توانید انسولین را در بازو ، ران و یا شکم تزریق کنید . اما باید به خاطر داشته باشید سرعت آزاد سازی انسولین در این مناطق با یکدیگر متفاوت است به عنوان مثال سرعت جذب انسولین از ناحیه شکمی – سریع ترین و ناحیه ران ( thigh ) آهسته ترین سرعت جذب را دارد این جذب در بازو متوسط است .

بنابراین برای تغییر محل تزریق انسولین که اغلب به علت تزریق های مکرر ضروری می شود با پزشک خود مشورت کنید .

نگهداری انسولین

چنانچه یک ویال در ظرف مدت ۳۰ روز مصرف می کنید نیاز به یخچال نمی باشد وشما می توانید انسولین را در دمای اتاق نگهداری کنید ما باقی مانده انسولین را پس از ۳۰ روز باید دور ریخته شود چنانچه یک ویال را ظرف مدت یک ماه مصرف
نقش هورمونها به خصوص انسولیننقش انسولین در قند خونتاثیر انسولین در قند خوننقش هرمون ها در قند خوننقش هورمون انسولین در کنترل دیابتنقش هورمون ها به خصوص انسولین در قند خوننقش انسولین بر قند خوننقش هورمون ها به خوصوص انسولين درقند خوننقش هورمون هابه خصوص انسولین در قند خونانقش هورمونها درقند خون به خصوص انسولینتعییین دوز انسولین ان پی اچ ورگولارانسولين بر قند خونعوارض مصرف خیلی زیاد انسولین رگولارنقش انسولین در بیماری های قندیانسولین در قند خونراه های کنترل قند خون برای دیابتقند خون و انسولینجزایر لانگرهوس به کجای بدن میگویندكنترل فسفوريلاسيوننقش هورمون هابه خوصوص انسولین بیماری دیابت وانواع ان معایب تزریق رگولار با ان پی اچ چیستاموزش تزریق انسولین برای بیماراننقش هورمون های انسولین در بیماریهای دیابتی قلم انسولین glargin میزان قند خون انسان مثل نقش هورمونها به خصوص انسولین" بیماری دیابت کنترل انسولین nph"انسولین قند خوناطلاعاتی درباره ژن کنترل کننده رونویسی انسولینمیزان قند خون و انسولینزمان اوج اثر انسولین ان پی اچمیزان قند خون انسان ونقش انسولیناثر انسولین در قند خونراه های تنظیم قند راه های تنظیم قندخونروش های کنترل دیابتقند خون وانسلينراههای کنترل هورمون با غذاقند خون وانسولينترکیب انسولین با قندروش تولید کرم پروتئین سازقلم های انسولیننحوه تزریق انسولین همراه با تصویرنقش هورمون ها یعنی انسولین در دیابتنقش هورمن ها در قند خونغذاهای انسولین سازانسولین رگولار وnphدليل تزريق انسولينتزريق انسولين رگولارنقش هورمون ها به خصوص انسولینراتوضیح دهینقش هورمون ها وانسولین درقند خون نقش هورمون ها به خصوص انسولینراتوضیح دهیدنحوه تنظیم قند خون در انسانانسولين‌ هاي يک نوبت در روزقندخون وانسولینکنترل قند خون انسولینمخلوط انسولین nph و novo rapidهمه ی هورمون های تنظیم قند خون مصارف متفورمين مينو 500آيا قند خون 500 خطرناک استایا انسو تین را ساعت خاص بایدزدنقش هورمون ها و انسولین در دیابتانسولین nph و لنتعملكرد انسولين رگولارکنترل قند خونانسولین لیسپروقند خون 500ساختمان انسولینطریقه تزریق انسولین GLARGINEایا تزریق انسولین منجر به چاقی میشودتهیه مخلوط انسولینکنترل قند خون با انسولیناشکالات قلم انسولینایا انسولین خوراکی وجود داردقلم هاي تزريق انسلينترکیب رگولار و ان پی اچبه جای ا نسو این دارو جدید دیابتبهترین داروهابرای قندتنظیم قند با رگولارلوزوالمعده وقندخونمعایب انسولینانسولین ان پی اچنقاط تزریق انسولین تصویردرباره انسولين و در كجاي بدن انسولين ترزيق ميكنند؟خوراکی های کنترل کننده قند خونراههای کنترل دیابتانسولین و نحوه ترکیب آنهانقش انسولین در تنظیم قند خون چیست؟طرز صحیح استفاده از انسولین ان پی اچ در بیماران دیابتیانسولین و قندخونطريقه مصرف انسولينروش هاي نگهداري ويال انسوليننحوه ترکیب انسولینانسولین رگولار خارجیترکیب انسولین تزریقیکنترل دیابت با انسولین رگولاربهتر ین وقت ا نسلین برای تزریقآموزش تزریق انسولین همراه با تصویرمعايب تزريق انسولين در بيماران ديابتيانسولين خوراكيترکیب انسولین و داروویال انسولین ان پی چتفاوت انسولین رگولار با nphترکیب انسولین رگولار و ان پی اچ قلم های انسولینآيا انسولين استنشاقي در ايران وجود داردهورمون ان پی اچطرز تزریق صحیح انسولین تصویریبیماری قند خون وانسولین انسولین را کجای بدن میتوان تزریق کردفرق انسولین رگولار با ان پی اچنحوه کنترل دقیق قند خون وتزریق انسولینساعت های مچی مخصوص انسولینهورمون انسولین رگلورقرص متفورمین مینو 500روشهای برای اثربهتر انسولولینتنظیم دقیق قند خون و میزان انسولینانسولین ان پی اچ و رگولار دیابت یکتنظیم قند باانسولین ان پی اچ ورگولارزمان اثرانسولین ان پی اچ ورگولارافزايش قند با تزريق انسولين انسانيروشهاي كنترل قند خون كودكانکنترل دقیق قند خون با تزریق انسولینبهتر است انسولین را در کجای بدن تزریق کنیمكنترل قندخون با انسولينطرز اثر انسولینمكانيسم اثر انسولينوقت ومقدارتزریق انسولین ان پی اچ ورگولاردردیابت یکنقش تزریق ان پی اچ قبل ازخواب برروی قندبا تزریق انسلین آیا نیاز به کنترل قند استمقایسه nphو رگولارایا از ترکیب انسولین شیری با رگولار انسولین 30/70 ساخته میشود/مکانیسم عمل انسولین در انتقال قنددیابت انسولین افت قندراه انتقال دیابت از راه خون راههای کنترل قند در بیماران انسولینیبالا بودن قند با تزریق انسولین رگولار و ان پی اچكنترل قند خون با انسولينانسولین قند خونبرای پایین آوردن قند خون دوز انسولین رگولار یا ان پی اچ را بیشتر کنیمطرز تزریق انسولین nph و رگولاردوز صحیح انسولینانسولین glargineدرباره تزریق انسولیناول انسولین رگولار و ان پی اچتزریق انسولین ترکیبی تزریق پروتئین انسولینبهترین داروی همراه انسولینمحل تزریق انسولین در بدنراههاي توليد اگزالواستاتفرایند تزریق انسولین در بیمارستان شهید محمدیتزریق صحیح انسولینروش کنترل قند خون با انسولینجدید ترین انسولین های خارجی در کنترل بیماری دیابت"میزان قند خون و انسولین"قند خون توسط كجاي بدن كنترل ميشودتزریق انسولین کجای بدن زودتر اثر می کندتاثیر انسولین رگولار وnpmساختار و تاثیر انسولینعوارص انسولین رگولارانسولین به کجا باید زدبهترين درمان براي ديابت _ انسوليناپی‌نفرین‌ در کجای بدن تزریق میشودایا در ایران قرص انسولین وجود داردمیزان قند خون انسان ووظیفه هورمون انسولین نقش هورمون های به خصوص انسلین بیماری دیابتمیان وعدهها بیماریهای دیابتی وانسلینراهكارهاي افزايش انسولين در بدنبهترین راه تنظیم انسولینمشابه هورمن انسولینويال هاي مخلوط انسولينسرنگ انسولین با فشار بادانواع قلم های انسولین nphطرز کار با NOVO RAPIDنقش انسولین بر دیابتمکانیسم عملکرد پمپ انسولینطرزتزریق انسولیننسبت تزریق انسولین و قند خونتاثیر تزریق انسولین در نواحی مختلف بدن بر قند خونقند خون وانسولینمکانیسم عمل هورمون انسولین و اثرات ان بر روی متابولیسم قند و چربیتحقیق درباره مکانیسم عمل هورمون انسولین واثرات ان برروی متابولیسمخ قندتزریق عضلانی کجای بدن استراههای کنترل قند خوننقش هورمونها به خصوص انسوليندیابت کودکان قند انسولینميزان قند خون انسوليناموزش تصویری محل تزریق انسولین با قلمقلم انسولین یا سرنگتاثیر زیره درقند خونریشه های خوراکی همراه باتصویرطریقه تزریق انسولین ان پی اچ ورگولار دردیابت یکآیا انسولین بر کبد تاثیر داردمزایای تزریق انسولین لین برای دیابتاثر هورمون ها بر روی میزان قند خونانسلین در کجای بدن ساخته میشودانسولین در کجای بدن تشکیل میشودانسولین در کجای بدن ساخته می شود؟انسلین در کجا ساخته می شودانسولین در کجای بدن ساخته میشودانسولین در کجای ساخته میشود؟انسولين در كجاي بدن ساختهانسلین درکجای بدن یافت میشودبیماری قندی و تزریق انسولینانسلین درکجای بدن می باشدانسولین درکجای بدن ساخته میشودافزايش قند خون كنترل با انسولينساخت ویال تزریقی از انسولیننقش انسولين در ديابتمکانیسم عمل هورمون رشدواثرات آن بروی متابولیسم قند وچربیمکانیسم عمل هورمون انسولین و اثرات آن روی متابولیسم قند و چربیحامل انسولین در خونبهترین راه تولید انسولین"تزریق انسولین در بیمارستان" میزان قند خون 500انسولین به کحای بدت باید تزریق کردميزان تزريق انسولين درانسانبه کجای بدن میتوان انسولین زدآیا انسولین را باید قبل از وعده غذایی تزریق کرد ؟وقتی قند خون پایین باشه انسولین"تفاوت انسولین با انسولین خوراکی"میزان قند خون انسان و انسولینایا کمبودترشح انسولین باعث چاقی میشودآیا انسولین رگولارتاثیرتزریق انسولین بر کلیه هابهترین انسولین برای کنترل قند خونبهترین ترکیب انسولینقند خون انسولینتبدیل انسولین ان پی اچ بهنقش آموزش تزریق انسولین برکنترل قندخون نقش هورمون ها به خصوص انسولین درقند خون انسانخاصیت تخم مرغ واثر ان درقند خون معایب تزریق انسولینبهترین شیوه کنترل قند خون در اطفال"نحوه ي مخلوط كردن دوز ان پي اچ با رگولار"کنترل قند خون با انسولین در بیمارستانآیا انسولین رگولار با ان پی اچ قابل ترکیب هستندموارد استفاده داروي انسولين b 70نگهداري انسولين insulin glargineراههای کنترل انسولینانسولین برای قندبالابودن قند باوجود مصرف انسولینانسولین رگولار و ان پی اچ با هممکانیسم انتقال قند به پروتئینانزیم فسفوانول پیروات در دیابتمیزان قند خون و تاثیر هورمونها در تنظیم آنانسولين قند خوننقش هورمون انسولین در قند خونآیا انسولین خوراکی کشف شده استنقش هرمون انسولين در ميزان قند خون انسانهورمون دیابت انسولین درکاهش قند خوننقش هورمون ها به خصوص انسولین در دیابتنقش هورمونها و انسولین درقند خونتحقیق در مورد نقش هورمون انسولین در بیماری دیابتتحقیق در مورد نقش هورمون ها به خصوص انسولینتاثیر هورمون انسولین بر قند خونراههای کنترل بهتر دیابتانسولين و قند خونتاثیر انسولین بر قند خوننحوه ی تزریق انسولین باتصویرتنظیم قند خون با تزریق انسولیننقش هورمن انسولیننقش هورمون ها به خصوص انسولینمیزان تزریق انسولین nevorapidنقش هور مون ها به خصوص انسولین در فشار خونتحقیق در مورد نقش انسولین در تنظیم قند خوننقش هورمون هابه خصوص انسلین تاثیر هورمون انسولین در دیابتانسولین درقند خون بالاتاثیر غده لوزوالمعده بر افزایش قند خونتاثیر انسولین بر دیابت قند خون در انسان و انسولین نقش هورمون ها به خصوص انسولین در قند خونبیماری قندمحل های تزریق انسلین همراه با تصویرمقایسه انسولین 30/70 با انسولین رگولار وNPHتحقیق درباره ی نقش هورمون به خصوص انسولین در بدن قلم انسولىن و افت قند خونتعیین مقدار انسولین ان پی اچ و رگولارنقش انسولین در کنترل قند خونعامل ترشح انسولین گلوکز قند محرکتزریق انسولین با فشار هواانسولین های تند اثرآیا تزریق زیادانسولین دربیماران دیابتی خطرناک استنقش هورمون ها به خصوص انسولین در بیماری دیابتساختار ومکانیسم عملکرد داروهای دیابتقند خون انسان و راه هاي كاهش وافزايش آننقش هورمونها در تنظیم قندخوننقش هورمونها بخصوص انسولین در قند خونکاهش قند پس از تزریق انسولیننقش هورمون انسولین در ققند خونمکانیسم عمل هورمون انسولینمیزان قند خون انسان و نقش هورمونها بخصوص انسولین"طريقه تزريق انسولين"نقش هورمونها بخصوص انسولین در دیابتکم اشتهایی درقند خون یماری قند خون وراه های درما کاهش و افزایش و ترشح هر مون انسولینایا با داشتن پمپ انسولین می توان رشد کردکنترل ناگهانی قند بالانقش هورمون ها به خصوص انسولين در بيماريها ي ديابت و انواع ان تحقیق درباره روش های ثابت ماندن قند خوننقش هورمون به خصوص انسولینتنظیم مقدار دوز انسولین رگولار و ان پی اچنقش هرمونها به خصوص انسلینعوامل موثر در کاهش و افزایش نقش هورمون ها به خصوص انسولین عوامل موثر در شاف.افزایش یا کاهش قند خون تحقیقنقش هرمون ها به خصوص انسلینكجاي بدن بايد انسولين تزريق كنيم دركجاهاي بدن بايدانسولين تزريق كنيمانسولين دركجاهاي بدن بايد تزريق كنيمثابت ماندن قند خون و نقش هورمون ها در تنظیم قند خونقند خون انسولیننقش هورمونها بخصوص انسولینروش هاي ثابت ماندن قند خوننقش هورمون درتنظیم قندخوننقش هورمون ها در ثابت ماندن قند خون دیابت تحقیق درباره ی قند خونتحقیق درباره نقش هورمون انسولینهورمون انسولین و تاثیر آبر متابولیسم چربینقش هورمون ها به خصوص انسولین در قند خونتحقیق در مورد میزان قند انساننحوه ي تنضيم دز انسولينبيماري ديابت انسولين شيرينقش هورمون ها به خصوص انسولين در قند خونانسولین قندنقش هورمونها در کنترل قند خوندرباره ي ميزان قند خون انساننقش انسولین در میزان قند خونقند خون انسان انسولیندرباره قند خون انسان و نقش هورمون ها به خصوص انسولين نقش هورمون ها به خصوص انسولین در بدن چیستعملكرد انسولين nphفرق قرص دیابت با تزریق انسولیننحوه تزریق انسولین رگولار وnphانسولین و قند خونمیزان قند خون 500نقش هورمون ها به خوصوص انسولین دربدن انساننقش هورمون ها به خصوص انسولين درميزان فشار خونخاصیت انسولین آسپارتتحقیق در مورد میزان قند خون انساندرباره ی میزان قند خون انسانثابت ماندن قند خون افزایش و کاهش قند خون و هورمون و دیابتمقالهدرباره بیماری میزان فشار خون قند درانساننقش هورمون ها به خصوص انسولین میزان قند خون انسانماندن ترکیب انسولین رگولار و ان پی اچ در سرنگچگونه ثابت ماندن قند خون وعوامل موثر در افزايش يا كاهش قند خون تحقیق درباره ی نقش هورمون انسولینتحقیق در باره ی عوامل موثر در افزایش یا کاهش قند خونایا انسولین نوترکیب در ایران تولید می شود؟تصویر یک ویال انسولینديابت وانواع آنترکیب انسولین ریگولار و NPHراه های ثابت ماندن قند خوننقش هرمونها بخصوص انسولین در بیماری دیابتتحقيق در مورد فشار قنددوز انسولين رگولار و ان پي اچ در بيماران ديابتيعوامل موثر انسولین در قند خونآموزش تزریق انسولینراه های انتقال دیابتمقالاتی درباره تاثیرات انسولین بر متابولیزم کربوهیدراتتنظیم دوز انسولین رگولار وان پی اچچگونگي ثابت ماندن قند خونتحقیق درباره میزان قند خون انسانچگونه ثابت ماندن قند خون عامل موثر در افزايش و كاهش قند خون و نقش هورمون ها مثلا انسولين شدهقند خون "نقش هورمون انسولین"تحقیق در مورد ثابت ماندن قند خونتحقیق درباره ی میزان قند خون انسان انسولین ودیابتنقش انسلین درمیزان قند خون انسانتحقیق در مورد قند خون انسانمقاله ای درباره ی میزان قند خون انساننقش هورمون ها به خصوص انسلین درمیزان قندخوننقش هورمون انسولین در بیماری دیابتمحلهای تزریق انسولین از ران با تصویرعمل هورمون انسولین و تأثیر آن بر متابولیسم قند درباره ی میزان قندخون انسان درموردثابت ماندن قندخون.نقش هورمون ها به خصوص انسولینانسولین بر متابولیسم قند و چربیتحقیق درباره ی میزان قند خون انساننقش هورمونها در تنظیم قند خونبا چه ميزانئ قند خون بايد انسولين زدمقدار تزریق انسولین n درروزنحوهي تزريق انسولين در بیمارستان ها انسولین چگونه تزریق میشودکنترل نشدن قند با انسولینتاثیر انسلین بر قند خونقند خون انسولین رگولار NPHنقش هورمونها به خصوص انسولین هنگام بیماری دیابتمیزان مصرف انسولین ان پی اچانسولين nph و رگولار را چگونه مخلوط كنيمراه های تنظیم قند خون باراه های تنظیم قند خون با انسولینکنترل دیابت با انسولینرکولارروش های تهیه انسولین انسانیاثر بازدارنده یک قند ساده گلوکز بر تولید وترشح انزیمدر چه قسمتهایی از بدن می توان انسولین تزریق کرد؟مقاله درباره ميزان قند خون انسان مقاله درباره انسولینمزایا ومعایب انسولینمزایا ومعایب تزریق انسولین دیابت چگونه انسلینی میشودنحوه تنظیم قند خون با تزریق انسو لیندوز تزریق انسولین در دیابتدو ز انسولین لیسپرو در اطفالآیا کلیه درقند خون تاثیردارد؟کنترل دیابت راههای انتقال دیابتجزایر لانگرهانس در کجای بدن استچگونه ثابت ماندن قند خونتاثیرات انسولین بر متابولیسم در کربوهیدرات در شیمیانسولین رگولار وان پی اچویال های قندیکجای بدن بیماران قند خون انسلین تزریق شودروشهای تنظیم قند با انسولینکنترل قند با انسولینچه غلظتی از قند خون به تزریق انسولین نیاز دارد؟راههای کنترل قند قند خون بالا انسولینتنظیم قندخونباانسلینعوامل موثر در تعیین دوز انسولینعوامل موثر درقند خونتزریق خون چه معایبی دارددیابت با قند خون500عوارض انسولین آسپارت برروی جنینفرق قلم انسولين با سرنگشیاف انسولینفشار خون در دام-تنظیم توسط انسولین و گلوکاگنمعایب قند خونتاثیر هورمون رشد بر روی قند خونچربی خون وقندخونانسولین ودیابتانسولين بهتر ه يا قرص قننداوج اثران پی اچاثیر انزیم پیروات کیناز در بافت کلیوی وکبدی رت دیابتیجدول مواد غذایی همرا با درصد قند برای دیابتقرص متفور مین مینو500 مربوط به چه بیماریی است؟مقایسه قرص های قند با انسولینبالا بودن هورمون انسولین در اطفالتبدیل انسولین ها به قلمطریقه نگهداری انسولینمیزان ترکیب ان پی اچ و رگولارعوارض مصرف زیادانسولینمکانیسم اثر انسولینكنترل انسولين خونطرز استفاده از قلم انسولینتنظیم قند خون با انسولینمصرف متفورمین باانسولینتفاوت انسولین ریگولار با nphقرص متفور مین چه خواصی داردانسولین و قندقرص متفور مین خواصطرز تنظیم انسولینعوارص انسولینمتفور مینمكانيسم عمل اثر انسولين در ديابتکنتدل قند خون با انسولینقرصهای دیابت خارجی]اچرا قند خون زد به کلیه ه مزایای انسولین در کنترل دیابتنگهداري ويال انسلينقند داخل غشای پلاسماییانسلین خوننحوه تزریقانسولین اول ریگولار بعد انپی اچاشكالات مصرف انسولينتنظیم قندخون وانسولینمحل های تزریق انسولین باتصویرکشیدن رگولار وان پی اچآنزیم کلیدی درقندهابهترين انسولين در ايرانتزریق انسولین چه مزایایی داردمکانیسم عمل انسولین‎ ‎متوسط اثفرق انسولین رگولار با انسولین شیریانسولین رابه کجای بدن باید زد تاثیرتزریق انسولین بر روی جنین"تحقیق درباره نقش ورزشهای موثر جهت درمان بیماری دیابت"تزریق انسولین با پمپ بادعلت ثابت ماندن قند خونعوارض ترزىق انسولىن دربىمارى دىابت قند خون دو ساعت بعد از شامنقش هورمون انسولین در تنظیم قند خونطریقه کشیدن انسولین ریگولار وان پی اچ با هم تفاوت انسلین هاتفاوت انسلین های طرز کشیدن انسولین ریگولار و ان پی اچكاهش فشارقند خونکنترل دیابت با غذاکدام یک از انواع انسولین ها باید زودتر کشیده شود ان پی اچ یا رگولارویالهای قند خون نان دردیابت تاثیرداردکنترل دىابت با انسولىنایااانسولین ها با هم متفاوت است ساعت ‌هاي مچي مخصوص انسولينانسولين وقند خونتحقیق در مورد انسولینچگونه با انسولین قند خون را تنظیم کنیمنحوه کنترل قندآیا با قلم انسولین افت قند وجود نداردانسولین در کجای بدن تولید میشودطريقه نگهداري انسولين براي تاثير بهتر انسولین برا قنداطلاعاتی درباره ی قندخون انسانتاثیر انسولین بر فشار خونتاثیر تزریق انسولین بر فشار خوننقش انسولین در بیماری دیابتنحوه کنترل دیابت با انسولینساعت مچی تنظیم قند خون وتزریق انسولینمزیت های قنددرانسان نقش هورمون ها دربدن به خصوص انسولینچگونه انسلین تزریق کنیم انسولین در قند خوننقش هورمونها بخصوص انسولین در میزان قند خونتحقیق درباره ی میزان قند خوننقش هورمونها در میزان قند خون کنترول قند با انسولینتفاوت انسولین رگولار و ان پی اچمتفورمین مینو500دزماکزیمم قرص قند وانسولین ان- پی- اچکنترل دیابت با قرص قند وانسولین ان پی اچتحقیق در باره ی نقش هرمون انسولین در بیماری دیابتافت قند خون با تزریق انسولیننقش هرمون ها به خصوص انسولين در ميزان قند خونميزان قند خون درانسانمقالاتی درمورد نقش هورمون ها بخصوص انسولینثابت ماندن قندخونعوامل موثر در افزایش وکاهش قند خون.نقش هورمون انسولین.بیماری دیابتتحقيق در رابطه چگونگي ثابت ماندن قند خونعوامل موثر در افزایش یا کاهش قند خونانسلینهورمون رشد و انسلینترتیب کشیدن انسولین ان پی اچ و رگولارچگونه ثابت ماندن قندخون و نقش هورمونها بخصوص انسولینميزان قند خون ثابت ماندن ان وعوامل كاهش وافزايش انتحقیق درباره ی نقش هورمون ها به خصوص انسولیننقش انسولين در بيماري ديابتتحقیق درمورد نقش هورمون به خصوص انسولیننقش هورمون ها به خصوص انسولينمدت اثر تزریق انسولین برای اولین بارنقش هورمون انسولین در بیماری ثندایا میتوان انسولین لانتوز را با رگولار مصرف کردعوارض تزریق انسولین وجذب نشدن آنمقاله در مورد نقش هورمون ها بخصوص انسولینتحقیق درباره ی میزان قند خون انساننقش هورمون هابه خصوص انسولین ایا با تزریق انسولین قند خون به خوبی کنترل میشودعلائم بالابودن قنددرانسان ساعت ‌هاي مچي مخصوص انسولينتحقیق درباره نقش هورمون انسولین در کاهش قند خوندرباره ی میزان قند خون انسان موضوع نقش هورمون ها به خصوص انسولیننقش هورمون ها در بیماری دیابتراههایتولید انسولین دربدننقش انسولین درقند خوندر باره یمیزان قند خون انساننقش پروتیین در کاهش قند خوننقش انسولین در دیابتقند خون انسولينکجای بدن میشودانسولین تزریق کردنقش هورمون انسولین در قند خون چیستمقاله در مورد انسولینتحقیق درموردثابت ماندن قند خونايا شياف انسولين وجود دارد دستگاه فشارقندنقش هورمون انسولین در کنترل قندخونقند و انسولیننقش کبد درقند خوننقش هورمون های انسلین برای بدن چه فایدهای داردمعایب قند خون 200دو ساعت بعد غذا بیماری دیابتی انسلینیمزايا تزريق انسولينانسولین رگولار چه خواصی داردانسولینان پی اچ چه خواصی دارددیابت وانسولینقند خون* انسولینبالابودن قندانسان
الفبا ه ؛ شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۰ - 11:49:58 - [ 2 نظر و 4 تشکر]، خوانده شده 3390 بار

تشکر شده توسط: [الفبا ه] [مری صائمی] [مریم - ح] [//// ////]
 
ارسال لینک مطلب به :
پست های برتر الفبا

 
الفبا ه الفبا ه


آفلاین

متولد: 4 / 6 / 1365
متاهل
من که باشم که بر ان خاطر عاطر گذرم

 
دوستان

elin d

داود رضایی

امیر آذری

حميد جباري

ღ✿★❤*°•.ســـــــامیــه . •°*❤★✿ღ

معین رحمانی
آلبوم عکس غذاها و سفره آرایی
 
آلبوم عکس های شخصی
 
سایت های مورد علاقه
   
 
از این که آشپزآنلاین را بهترین ساختید متشکریم. با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اطلاعات وارد شده در آشپزآنلاین مطلع شوید.
لطفاً ایمیل خود را وارد نمایید:

 
   

Time : 0.0572121143341 seconds